Redaksjonens

Trenger jeg å trene to uker når jeg går

Anonim

I samsvar med artikkel 80 i Russlands arbeidskodeks har hver ansatt rett til å trekke seg frivillig. Men han må informere arbeidsgiveren om dette skriftlig senest 2 uker før forventet avskedsdato. Betyr dette at han må fullføre disse 2 ukene?

Den 2-ukers perioden som er angitt i arbeidsloven § 80 i Russland, er perioden for den ansatte å advare arbeidsgiveren om at han har til hensikt å slutte, og det er ikke en plikt til å jobbe 14 dager før avskedigelsesdagen. Videre kan medarbeider være på ferie, på sykefravær eller fra arbeidsplassen av andre gode grunner.

Disse 2 ukene er fastsatt av lovgivningen som en periode hvor arbeidsgiveren vil ha tid til å finne en erstatning for den avskedigende arbeidstaker. I dette tilfellet teller datoen for innlevering av et brev med oppsigelse ikke i denne perioden.

I hvilke tilfeller kan du slutte før 14 dager

Arbeidsgiver og arbeidsgiver kan avtale seg med hverandre om å si opp ansettelseskontrakten tidligere enn 14 dager fra datoen for innlevering av avgangsbrevet. For å gjøre dette må arbeidstaker i sin søknad angi ønsket dato for avskedigelse.

I dette tilfellet kan arbeidsgiveren nekte arbeidstaker å forlate tidligere. Arbeidsgiveren er imidlertid forpliktet til å si opp arbeidskontrakten på den dato som er angitt av arbeidstakeren hvis:

  • Oppsigelse er knyttet til manglende evne til å utføre arbeidsoppgaver (for eksempel pensjon, innmelding i en utdanningsinstitusjon og andre lignende grunner);
  • Avskjed er knyttet til brudd på arbeidsgiverens normer for arbeidsrett, vilkårene i arbeidsavtalen, kollektive avtale.

Tre dager etter innlevering av søknaden har de ansatte rett til å trekke seg:

  • ansatt i sesongarbeid
  • gjennomgår prøvetaking
  • arbeider med en tidsbegrenset ansettelseskontrakt inngått i en periode på opptil 2 måneder.

Tilbaketrekking av oppsigelse

Arbeidsgiver har rett til å trekke sin avgangsbrev til enhver tid før oppsigelsestidspunktet på to uker er utløpt. Her er følgende scenarier mulig:

  1. Til den stedfortredende ansattes sted ble en annen ansatt ikke invitert skriftlig. Deretter kan arbeidsgiveren ikke nekte en ansatt som har forandret seg til å slutte. Hvis arbeidsavtalen ikke er opphørt ved utløpet av oppsigelsesperioden, og arbeidstaker ikke lenger insisterer på avskedigelse, fortsetter arbeidsavtalen å være gyldig.
  2. På tidspunktet for tilbaketrekking av avgangsbrevet hadde arbeidsgiveren allerede invitert en annen ansatt til den ledige stillingen skriftlig. I dette tilfellet kan den inviterte arbeidstaker ikke nektes å inngå en arbeidsavtale dersom han godtar å overføre til et nytt sted. Derfor kan en avskedigende ansatt forbli i sin plass bare hvis den inviterte medarbeider nekter tilbudet.

I sistnevnte tilfelle kan arbeidsgiveren tilby den ansatte som har forandret seg til å trekke seg tilbake til en annen stilling, hvis det foreligger en slik mulighet, men ikke er forpliktet til å gjøre det. Dersom arbeidstaker er enig i en ny jobb, vil sysselsettingen bare realiseres etter at forrige arbeidsavtale ble avsluttet.

arrow